6 mýtov o diéte, ktoré viac škodia ako prospievajú

0
15

Zdravé stravovanie je tvrdá práca, takže nie je prekvapením, že mnohí z nás sa pokúsili ísť skratkou, aby dosiahli výsledky rýchlejšie. Niektoré z týchto údajne rýchlo výživových doplnkov však nemusia byť až tak užitočné, niekedy sú dokonca nebezpečné.

Pozrite sa na niekoľko mýtov o zákerných jedlách a stravovaní, ktoré veda odhalila.

1. mýtus: Počítanie kalórií je najlepší spôsob ako schudnúť

Pravda: Hoci počítanie kalórií môže byť pri chudnutí užitočné, nie je dobrým riešením  pri zdravom stravovaní. Obmedzienie kalórií nepočíta s výživou, ktorú telo potrebuje na doplnenie energie, od proteínov cez uhlohydráty až k vitamínom a minerálom.

Zhrnutie tohto problému: “Kalórie sú dôležité pri chudnutí, udržiavaní váhy alebo priberaní. Nie sú však podstatné pri zlepšovaní zdravia.“

2. mýtus: Jedenie nízkokalorických jedál zaručí stratu hmotnosti

Pravda: Nízkokalorická diéta nezaručí stratu hmotnosti.  V osem ročnom experimente s asi 50 000 ženami sa zhruba  polovica účastníčok rozhodla začať s nízkokalorickou diétou. Výskumníci zistili, že ženám s diétou sa neznížilo riziko rakoviny prsníku, zápalu konečníka ani srdcových chorôb. Plus, nestratili skoro žiaden tuk, ak vôbec. Nové odporúčania poukazujú na to, že zdravé tuky z orieškov, rýb a avokáda sú v odporúčanom množstve prínosom pre naše telo. Ak ste to ešte neurobili, pridajte ich do svojho jedálnička.

3. mýtus: Bielka z vajíčok sú zdravšie ako celé vajíčko

Pravda: Ľudia sa vyhýbajú konzumácií celých vajíčok kvôli ich vysokému cholesterolu, no súčasné výskumy potvrdzujú, že tento cholesterol nemá veľký vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Pri väčšine predchádzajúcich výskumov, ktoré potvrdili, že prijímanie cholesterolu z vajíčok je nezdravé, používali na testovanie zajacov, ktoré nejedia žiadne živočíšne produkty…

4. mýtus: Mandľové mlieko je zdravšie ako kravské

Pravda: Alternatívy mliečnych výrobkov nie sú vždy výživovo lepšie. V porovnaní s pohárom nízkokalorického mlieka, ktorý obsahuje 8 gramov proteínu, nemá mandľové mlieko žiadne proteíny. Navyše, väčšina vitamínov v mandľovom mlieku sa pridáva počas procesu výroby. Niektoré štúdie naznačujú, že takéto mlieko prijíma telo ťažšie a nevie si z neho ani odoberať živiny.

Na druhej strane, sójové mlieko je na tom rovnako ako odtučnené kravské mlieko, dokonca sa v ňom prirodzene nachádzajú mikroživiny zo sójových bôbov.

5. mýtus: Šťavy sú dobrou náhradou jedál.

Pravda: Šťavy obsahujú vitamíny a niekedy aj malé množstvo proteínov, no výskumníci poukazujú na to, že najlepší spôsob ako získať živiny,  je zjesť vyvážené množstvo zeleniny, ovocia a celozrnných potravín. Odšťavovanie odstráni väčšinu vlákniny, ktorá je kľúčovou ingredienciou udržania pocitu plnosti pred ďalším jedlom. Je to jeden z dôvodov, prečo sa kalóriám z osladených nápojov často hovorí  ‘prázdne kalórie’. Tie dokážu zvýšiť hlad a spôsobiť zmeny nálad, čo vás privedie k nízkej úrovni energie tela.

6. mýtus: Ohrievanie jedla v mikrovlnke ničí jeho živiny.

Pravda: Ohrievanie jedla nezničí živiny. V trúbe na pečenie sa jedlo uvarí, pretože molekuly v jedle rýchlo vibrujú, čím sa vytvára energia tepla. Niektoré živiny sa pri tepelnej úprave rozpadajú, a je jedno, či je jedlo v mikrovlnke, na sporáku alebo v trúbe. Zohrievanie jedla v mikrovlnke trvá kratšie ako v rúre, takže mikrovlnka vlastne zachováva celé vitamíny.

Tento článok pôvodne publikoval Business Insider.

Zdroj: sciencealert.com

Foto: pixabay.com