Ak sa každú noc budíte z dôvodu malej potreby, potom s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte na noktúriu

0
485

Zobudiť sa uprostred noci z dôvodu, že potrebujete ísť na toaletu je normálne. Ak sa to však opakuje príliš často, môže to znamenať závažný problém.

Problém, ktorého meno je noktúria, je definovaný ako potreba močiť počas nočného spánku. Objavuje v každom veku, ale s pribúdajúcimi rokmi je čoraz častejšia. Má ju takmer každý druhý človek nad šesťdesiat rokov, viac ženy ako muži. Nie je však vždy len dôsledkom starnutia.

Poviete si, že čo je na tom ak sa zobudím a pôjdem na toaletu. Problém je však ten, že ľudia trpiaci touto poruchou sú ráno mrzutí, nedokážu sa sústrediť na prácu. V hraničných situáciách môže dokonca dochádzať k poruchám rovnováhy, ktoré sa môžu skončiť pádom a zlomeninami.

Príčinu tohto často podceňovaného ochorenia môže pri tom spôsobovať vážne neurologické, endokrinologické, kardiologické alebo urologické ochorenie, odporúčame navštíviť urológa. Okrem ochorenia obličiek to môžu byť napríklad cukrovka, ochorenie prostaty, či dokonca chronické zápaly močových ciest.

Na liečbu týchto ochorení poznáme účinné lieky. Ak sa však aj po ich vyliečení problém neodstráni, je potreba prehodnotiť svoje stravovacie návyky. Pitie väčšieho množstva vody pred spaním, prípadne konzumácia alkoholu, kávy a iných diuretík je určite zlý nápad.

Na druhej strane, včasná konzultácia s lekárom určite nikomu neuškodí, skôr naopak.

Zdroj: elitedaily.com