Na čo si dať pozor pri nakupovaní oblečenia z Aliexpressu

0

Za necelých 10 rokov fungovania sa z Aliexpressu stala svetovo uznáva a zákazníkmi rešpektovaná značka. Nakupovať sa tu dá doslova všetko – elektronika, športové potreby, interiérové doplnky a samozrejme aj oblečenie. Na čo si dávať pozor pri jeho nakupovaní?

 

Ako a kde hľadať oblečenie na Aliexpresse?

Aliexpress.com triedi tovary do niekoľkých hlavných kategórií, ktoré nájdete v panely na ľavej strane domovskej stránky. Kategórie, ktoré sa týkajú oblečenia, sú hneď na prvých dvoch priečkach, ako Women´s Clothing a Men´s Clothing. Ak máte predstavu o konkrétnom produkte, môžete si vyhľadať aj pomocou vyhľadávacej lišty v hornej časti stránky – sem je možné zadávať jednoslovné aj viacslovné výrazy, pričom systém vám sám ponúkne možnosti relevantné vzhľadom na zadávaný text.

Produktové fotky sú pekné, rozhodujte sa však podľa skúseností užívateľov

Kto má skúsenosti s online nakupovaním, nie len že využíva zľavy Aliexpress, ale tiež vie, že nie je všetko zlato čo sa blyští. V prenesenom význame to znamená, že nie každý produkt, ktorý vyzerá skvele na fotke, je podobne úžasný aj v skutočnosti. Neriešte veci prvoplánovo a nekupujte oblečenie len podľa pekné obrázku. Hľadajte pod produktami kolonku „Feedback“ – sú to vyjadrenia kupujúcich, ktorí si daný tovar objednali a dostali ho pred vami. Aliexpress ponúka nie len možnosť textovo zhodnotiť kvalitu tovaru, po novom je už možné pridať aj jeho obrázok. Mnohí užívatelia to využívajú a robia tak veľkú službu všetkým novým zákazníkom, ktorí sa aj podľa týchto recenzií môžu rozhodovať.

Nie je veľkosť ako veľkosť 

Najmä v prvých rokoch fungovania webu zaznamenali užívatelia mnoho negatívnych skúseností ohľadne výberu veľkosti oblečenia. Veci síce boli označené mierami, ktoré poznáme aj u nás (S, M, L, atď.), no tieto zďaleka nekorešpondovali s realitou. Aspoň nie s tou európskou. Ázijské XL tak obliekol nanajvýš človek s konfekčnou veľkosťou M a tak podobne.

Mnohí predajcovia sa proti tomuto momentu „obrnili“ tak, že pred skratky pridávajú prívlastok „Asian“, čiže ázijské S, ázijské M, atď. Pri produktoch by nikdy nemali chýbať rozmery oblečenia v centimetroch (tie sú rovnaké u nás aj v Číne) a veľkostná tabuľka, podľa ktorej ľahšie identifikujete, či vám to L alebo XL tričko bude dobré alebo nie.

Ako spoznať dobrého predajcu

Tovar na Aliexpresse si nekupujete od Aliexpressu ako takého, ale predajcov, ktorých web združuje. Na základe hodnotení od zákazníkov a celkového servisu okolo nákupu vzniká ich povesť – tá môže byť dobrá (hodnotená jednou až piatimi medailami), veľmi dobrá (diamanty), prípadne až výborná (korunky).

Aby každý nový predajca nebol v tomto smere extrémne znevýhodnený, web ponúka aj hodnotenia detailnosti a vhodnosti popisov tovarov, úroveň komunikácie či dobu a bezproblémovosť dodania zásielok.

Tak či onak, dôležité je sledovať nie len kvality predajcu, ale najmä daného produktu – hodnotenia produktov sa totiž môžu vzájomne líšiť a neznamená to, že ak predajca ponúka jeden-dva nie úplne TOP tovary, že aj ostatné jeho produkty nie sú kvalitné.

Originál vs. napodobenina

Toto bol problém najmä v ranných časoch Aliexpressu, kedy predajcovia vydávali napodobeniny za originály svetových značiek. Situácia sa však zmenila, kvalita výrobkov Made in China prudko vzrástla a výrobcovia, respektíve predajcovia už nie sú v takej miere „nútení“ vydávať svoje výrobky za originály.

Zvlášť nie po tom, čo Aliexpress zaviedol označenie originality. Guaranteed Genuine spoznáte podľa symbolu preškrtnutého S a znamená to, že daný produkt je originálom značky, ktorá je uvedená v jeho popise.

V prípade, že by bol zákazník oklamaný, stačí nedopatrenie nahlásiť Aliexpressu a jeho pracovníci sa postarajú o finančné odškodnenia zákazníka a vyvodia dôsledky voči predajcovi s podvodníckymi praktikami.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.