5 tipov na zlepšenie pamäte a funkcií mozgu

0
694

Objavujú sa pod vplyvom aktuálnej situácie alebo iných negatívnych faktorov u vás prvé náznaky nedostatočnej mozgovej aktivity? Chceli by ste preto vedieť, ako si udržať váš mozog aktívny a zdravý?

Početné štúdie dokazujú, že kognitívne funkcie mozgu, to znamená schopnosť zapamätať si, učiť sa a všeobecne v spoločnosti prežiť, zlepšujú pravidelné cvičenia a dobrá výživa. Naopak, zlé návyky, medzi ktoré môžeme zaradiť alkohol, fajčenie a nevyváženú stravu, negatívne ovplyvňujú duševnú činnosť a v niektorých prípadoch dokonca spôsobujú ochorenie mozgu.

Preto, ak chcete zlepšiť aktivitu vášho mozgu, cítiť sa lepšie a dostať sa do formy, postupujte podľa nasledujúcich pokynov.

Vyberajte si kvalitné a výživné jedlo a potraviny

Náš mozog potrebuje na správnu funkciu potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín omega-3, omega-6, antioxidanty, vitamíny E, B6, horčík a zinok. Kde tieto živiny v bežnej strave hľadať?

Najčastejšie sú to rôzne druhy morských rýb, orechov, obilnín, zeleniny, ovocia a sušeného ovocia.

Svoje mentálne schopnosti môžete ale podporiť aj pomocou čučoriedok, malín alebo ostružín. Toto ovocie obsahuje vysoký podiel antioxidantov, ktoré spomaľujú proces starnutia a bránia poškodeniu mozgu.

Pomôže vám aj rôzne korenie – škorica, tymián, šafran, kari alebo zázvor. Dokonale stimuluje mozgovú aktivitu aj mrkva, repa, kapusta alebo špenát.

Dostatočné množstvo spánku

Ak sa od vás očakáva v práci alebo doma plnohodnotný výkon, je nutné, aby ste telu dodali naň potrebnú energiu. Okrem zdravej výživy, potrebujeme na energiu, sústredenie a vylepšenie pamäte dostatok spánku.

Pri jeho deficite sa hladina nervových spojení výrazne znižuje. Náš mozog je potom nútený tvrdo pracovať a ťažko odolávať stresu. Aby ste si zachovali normálne funkcie mozgu, pokúste sa spať aspoň 7 hodín.

Majte aktívny životný štýl

Všetko je o dostatočnom prekrvení ciev. Fyzická aktivita a pravidelný sexuálny život majú na funkcie mozgu pozitívny vplyv. Sexuálna aktivita podporuje produkciu dopamínu a serotonínu. Ale podobný efekt má aj tréning. Všeobecne platí, že fyzická aktivita a zdravé intímne vzťahy zlepšujú náladu a zvyšujú mozgovú aktivitu.

Trénujte svoju pamäť a učte sa

Pamätáte si, čo ste mali pred týždňom na obed? Určite nie. Mnohí z nás majú toľko starostí, že držať v hlave takéto veci asi nemá zmysel. Ale pokiaľ nebudete svoju pamäť trénovať ani na takýchto jednoduchých veciach, veľmi rýchlo vám prestane slúžiť.

Kameňom úrazu krátkodobej pamäte dnešnej generácie je nedostatočné trénovanie pamäti, ako aj nadbytok miniaplikácií a technologicky vyspelých noviniek, ktoré náš mozog nahrádzajú.

Na vylepšenie dôležitých funkcií mozgu môžete použiť jednoduché hádanky, učenie sa cudzích jazykov, čítanie kníh, alebo riešenie matematických problémov.

Dôležitú úlohu tiež zohráva emocionálny stav, v ktorom absorbujete všetky nové informácie.

Odpočiňte si

Každý z nás už asi počul o dôležitosti a význame odpočinku. Spomenuli sme si naň v súvislosti so spánkom. Len málokto z nás ale pre jeho aplikáciu do praxe niečo aj robí. Nevýhodou však je, že si to odnáša najmä náš mozog. Aby kvalitne spracoval všetky získané údaje, musí vedieť aj odpočívať.

Skvelé sú na to meditácie, keď úplne vypnete myslenie a ponoríte sa do vlastných pocitov. Ak nemáte na to čas, možno vám pomôže informácia, že 5 až 15 minút denne je na uvoľnenie nášho mentálneho stavu postačujúcich.

Ak si človek svoje obzory adekvátne nerozvinie, riskuje problémy s pamäťou v starobe. Cestovanie a učenie sa niečoho nového má silný vplyv na mozog a jeho aktivity.

Preto, len čo vám to situácia dovolí, objavujte nové miesta, talenty a schopnosti. Zoznámte sa so zaujímavými ľuďmi, posilnite občas mozog užitočnými prírodnými doplnkami a potom môžete očakávať, že vám váš mozog pomôže vždy a všade jasne a ľahko vyriešiť všetky problémy.

Zdroj obrázka: Jirsak/shutterstock.com