Plánujete si kúpiť fotovoltaiku na strechu? Nezabudnite zohľadniť niekoľko krokov

0
399

Fotovoltaické panely zaznamenali v minulom roku veľký rozmach. Predtým, ako oslovíte vybranú spoločnosť alebo sa rozhodnete kúpiť fotovoltické panely a všetko si nainštalovať sami, je potrebné zvážiť niekoľko krokov. Ktoré to sú?

Celkovo sa energetická kríza veľmi rýchlo vystupňovala, a tak si mnohí majitelia domov myslia, že jediným spôsobom, ako ušetriť peniaze a byť sebestačný pri výrobe elektriny, je fotovoltaická elektráreň na streche domu. 

Prvý krok – je strecha vhodná na výstavbu?

Áno, fotovoltaický panel by mal byť vždy prednostne umiestnený na streche. Dbajte na to, aby naň pravidelne dopadali slnečné lúče v čo najväčšej miere. Vyberte si stranu orientovanú na juh. Ak si nie ste istí, môžete si na internete pozrieť solárne mapy a zistiť viac informácií o slnečnom žiarení vo vašej oblasti.

Dôležité bude aj to, či je vaša strecha vhodná na inštaláciu panelov. Škridly musia zostať na streche a rozhodne sa nesmú rozpadnúť – skontrolujte stav strechy.

Povolenie od úradu

To, či si môžete na dom postaviť fotovoltaickú elektráreň bez toho, aby ste potrebovali povolenie od úradu, závisí od toho, či nezasahujete do nosných konštrukcií, nemeníte vzhľad budovy alebo nepriaznivo neovplyvňujete požiarnu bezpečnosť. V tomto prípade preto nie je potrebné žiadať o stavebný súhlas alebo rozhodnutie. Ak však ide o pamiatkovo chránenú budovu, musíte požiadať o povolenie.

Musím mať batériu?

Nemusíte mať batériu, ale možno sa vám to oplatí. Je ideálny na uskladnenie nazbieranej energie, ktorú môžete použiť na prevádzku spotrebičov počas dňa alebo noci.

Ak mám záhradu

Ak máte záhradu, pozrite sa na solárne sprchy, ktoré vám v lete pomôžu ušetriť peniaze za ohrev vody. Solárne sprchy pre záhradu sa používajú veľmi jednoducho. Stačí ich naplniť vodou a počkať, kým sa voda zohreje. Solárna sprcha je bezpochyby ideálna na osviežujúcu sprchu pred odchodom z bazéna alebo naopak.