Prepustili vás a obávate sa, že vo vyššom veku adekvátnu prácu už nenájdete?

0
202
Strata zamestania
Strata zamestnania

Kráčať v živote správnym smerom a za svojím snom je pre človeka dôležité. Netýka sa to však len ľudí v mladom produktívnom veku, ale aj osôb, ktoré už niečo v živote zažili. Nájsť si ale dobre platené zamestnanie má dnes problém aj človek v mladom veku, ktorí úspešne získal niekoľko titulov a má za sebou niekoľkoročnú prax. Ako si má potom poradiť človek po 50-ke?

Napriek tomu, že štatistiky hovoria o zlepšení situácie na trhu práce, nájsť si v dnešnej dobe adekvátne ohodnotenú prácu je veľmi náročné. O to horšie to môže byť pre ľudí vo vyššom veku. Samozrejme, závisí aj od dosiahnutého vzdelania a iných faktorov. Problém nastáva v momente, ak je podlomené vaše zdravie, trápia vás rodinné problémy a nedostatok technických znalostí.

Dôvody, pre ktoré sa to neoplatí vzdávať

To, že vám pribudlo na tvári pár jemných mimických vrások ešte neznamená, že by ste sa mali utiahnuť do úzadia a uvoľniť miesto mladším. Nielen vzdelanie, ale aj životné skúsenosti a prax vám dávajú na trhu práce tú najväčšiu hodnotu.

Vek nie je dôvodom na stratu zamestnania a práve dobrý zamestnávateľ si tento fakt uvedomuje. Práve vek je vašou devízou, vďaka ktorej môžete medzi konkurenciou získať nemalý náskok.

Potrebujete predsa aj z niečoho žiť a plniť si svoje najtajnejšie túžby. Byť produktívnym vo vyššom veku a myslieť na niekoľko ďalších vecí:

  • zaistiť si dôstojný a plnohodnotný život;
  • bezproblémové udržiavanie domácnosti;
  • starať sa o členov rodiny;
  • pomáhať deťom;
  • prekonať stratu blízkeho člena rodiny;
  • dopriať si adekvátne lekárske ošetrenie;
  • mať peniaze;
  • doplniť si vzdelanie a vlastný rozvoj;
  • udržiavať sa v dobrej kondícii;
  • uspokojiť túžbu robiť to, čo vás napĺňa.

Nie je toho málo a spolu so špecifickými potrebami sa zoznam môže ešte rozšíriť, preto je zamestnanie pre vás dôležité! Ak ste však práve oň prišli, je najlepší čas to zmeniť.

Využite pri hľadaní zamestnania svoje výhody

Väčšina ľudí žije celý svoj život bez toho, aby využila svoj talent, schopnosti, výhody, zručnosti a koníčky. To je realita.

To však neznamená, že sa nemusíte snažiť. „Práca“ nemusí nevyhnutne znamenať „ísť do práce“, kancelárie a pracovať od 9 do 17-tej. S rozvojom internetu sa ľuďom, vrátane ľudí nad 60 rokov, otvárajú úplne iné a nové príležitosti.

V tomto priestore je druhým absolútne jedno, koľko rokov máte, prvoradá je kvalita, ktorú na trh prinášate. Preto je možno práve teraz, aj keď vás z iného zamestnania prepustili, začať konečne robiť to, po čom ste vždy túžili.

Možnosti, ktoré môžete využiť

Možno si budete chcieť časom založiť svoju vlastnú firmu. Aj tento proces sa dá celý vyriešiť cez internet a bez nutnosti mať na konte na základné imanie. Dokonca nepotrebujete ani sídlo alebo kanceláriu, všetko sa dá jednoducho prenajať za slušný peniaz.

Aby ste ale mali čo ponúknuť, prihláste sa na zaujímavý kurz, ktorý vás obohatí v tom správnom smere. Môže to byť cudzí jazyk, ktorý otvára brány novým možnostiam. Alebo skúste nejaké originálne a praktické schopnosti.

Ľudia vo vyššom veku majú výchovu svojich detí už často dávno za sebou, preto je ich obrovskou výhodou čas. Rovnako komunikácia alebo ochota zapojiť sa do takej práce, ktorá je možno pre mladých ľudí nezaujímavá.

Nehľadajte vhodnú prácu iba v reálnom svete, ale vyskúšajte aj ponuky v tom virtuálnom.

Dôležité je, ak chcete zaujať aj tie zaujímavejšie posty, aby ste tiež vo svojom životopise na svoj vek neupriamovali veľkú pozornosť. Nezabudnite na pohovoroch POUŽÍVAŤ ÚSMEV a veriť vo vlastné šťastie.

Zdroj obrázka: s-ts/Shutterstock.com