V obci Horný Bar na Žitnom ostrove vyrastie nový unikátny Senior park

0
379

V obci Horný Bar na Žitnom ostrove vyrastie zariadenie, v ktorom sa profesionálne a na úrovni, s prihliadnutím na zdravotný stav postarajú o starých rodičov či rodičov aj o pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Ďalšou pridanou hodnotou Agapé Senior Parku bude budovanie komunity.

Horný Bar – Agapé Senior Park nebude len nadštandardným ubytovaním pre ľudí vo vyššom veku. Filozofiou spoločnosti, ktorá tento projekt realizuje, je individuálnym prístupom, skupinovou činnosťou a každodennými aktivitami podporovať socializáciu klientov. Vytvárať priateľské komunity seniorov s deťmi a dospelými, čo podľa najnovších psychologických poznatkov prispieva k celkovej radosti zo života.

O projekte pre seniorov som uvažovala dlho, minimálne desaťročie. Postupne vznikol tím podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí chcú z presvedčenia niečo robiť so službami pre seniorov,“ povedala spoluautorka projektu Adriana Škriniarová.

So svojím tímom vypracovala kvalitný projekt, ktorý nadchol aj investorov. Tí sa rozhodli financovať projekt výstavby zariadenia Agapé Senior Park.

Komplexné služby

Podarilo sa nájsť aj vhodnú lokalitu – areál obklopený Dunajom a Malým Dunajom len pár kilometrov od Bratislavy, Dunajskej Stredy či Šamorína, kde klienti nájdu harmóniu a ich blízki to k nim budú mať naozaj na skok. Pre prvých klientov sa brány otvoria už v roku 2020.

„Náš projekt stojí na troch základných pilieroch. Prvým je kvalitná starostlivosť, ktorá zabezpečí seniorom to najlepšie, čo si v chorobe alebo v pokročilom veku zaslúžia. Druhým je priateľská komunita, ktorá prináša potešenie a pokoj na duši. A tretím sú odborníci, lekári, ošetrovatelia, zdravotný personál, teda ľudia, ktorí budú poskytovať opateru, no zároveň aj pomoc vo forme ľudskosti tam, kde je to potrebné. V súčasnosti sú seniori naozaj v nezávideniahodnej situácii a ja pevne verím, že našou troškou prispejeme k tomu, aby sa to zmenilo,“ hovorí A. Škriniarová.

Vo finále sa v zariadení vybudujú tri pavilóny s celkovou kapacitou 120 klientov. Nadštandardné ubytovanie s vlastnou terasou a kompletnou vybavenosťou a službami, ktoré zahŕňajú aj lekára, najnovšie terapie a spoločenský život. Zariadenie bude určené na dlhodobé aj krátkodobé pobyty. Pri financovaní pobytu klientov sa počíta aj s príspevkami štátu a samosprávneho kraja. Pre pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou sa plánuje samostatný pavilón. Vo veľkých, vzdušných a moderných spoločenských miestnostiach sa budú realizovať komunitné aktivity. Tým sa prispôsobí aj exteriér, kde budú prebiehať záhradné terapie, hipoterapie či apiterapie a ďalšie. Zároveň budú mať blízki klientov možnosť v Agapé Senior Parku prenocovať alebo v ňom pobudnúť niekoľko dní.