Aké granule pre šteniatka a dospelých psov sú najlepšie?

0
37
Granule pre šteniatka a dospelých psov
Granule pre šteniatka a dospelých psov

Štvornohý priateľ je takmer v každej jednej domácnosti a jeho spokojnosť vytvára na našej tvári radosť a úsmev. O spokojnosť a dokonalé zdravie týchto zvieracích bytostí sa ale musíte postarať aj výberom správneho krmiva. A nakoľko je trh s týmto sortimentom pomerne veľký, niekedy vás široká ponuka môže pomýliť. My vám povieme, na čo by ste si pri kúpe a výbere vhodnej a vyváženej stravy pre psov mali dávať pozor.

Začnite vyberať podľa veku

Potreby pre živiny u psov rôzneho veku sú odlišné. Mali by ste zohľadniť oddelené dávky pre šteniatka, dospelé zvieratá a naopak staršie zvieratá. Napríklad je dôležité, aby šteňa dostalo viac kalórií z potravy ako dospelý pes. A naopak, dávky pre zvieratá staršie ako 8 rokov by mali brať do úvahy, že v tomto veku potrebuje zviera o 20 % menej energie ako dospelý pes.

Pomer vitamínov a minerálov pre každý vek je tiež odlišný. Šteniatko potrebuje najmä významné množstvo aminokyselín, vápnika, fosforu a zinku, ktoré by mali obsahovať aj nové granule pre šteniatka. Staršie psi potrebujú naopak viac vitamínov B, meď a zinok.

Podľa veľkosti

Nutričné potreby psa závisia aj od jeho veľkosti. Miniatúrne domáce zvieratá sú náchylné na obezitu, ústne ochorenia, problémy s pokožkou a srsťou. Preto sa u takýchto psov odporúčajú mierne-kalorické potraviny na udržanie hmotnosti so špeciálnymi zložkami vápnika pre zuby so špeciálnou kombináciou kyseliny linolovej a zinku.

Na druhej strane veľké plemená majú citlivé trávenie a častejšie trpia chorobami pohybového aparátu, preto je veľkým psom vhodné dávať dávky bohaté na vlákniny ľahko stráviteľných zložiek, ktoré obsahujú komplex mastných kyselín a glukózamínu, ktorý je vhodný pre kĺby.

Podľa funkcií

Pes, ktorý dostáva štandardnú vyváženú stravu, pri dodržiavaní určitých noriem, nemá žiadne problémy s jej asimiláciou. Existuje však malá skupina zvierat s mimoriadne citlivým tráviacim systémom. Pre takéto zvieratá vyvinuli viacerí predajcovia špeciálne hypoalergénne krmivo pre psov.

Diéty pre psov s citlivým trávením sú odlišné od univerzálnych, a to:

  • prítomnosťou väčšieho počtu probiotík, ktoré zlepšujú črevnú mikroflóru;

  • prítomnosťou omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré znižujú zápalové procesy;

  • stráviteľnou ryžou a zdrojom sacharidov.

Toto jedlo zbavuje psa nepríjemných príznakov poruchy trávenia najlepšie.

Podľa plemena

K dispozícii sú na trhu aj krmivá pre konkrétne plemená. Berú do úvahy špecifické vlastnosti jednotlivých plemien. Labradory majú napríklad srsť s unikátnou vodoodpudivou štruktúrou, preto sa im odporúčajú mastné kyseliny a špeciálny ochranný komplex látok na udržanie zdravia pokožky a srsti. Čivava je náchylná k tvorbe zubného kameňa, čo zasa vyrieši špeciálne krmivo s vápnikom.

Môžete mať istotu, že výrobcovia hotových krmív pre psov venujú veľkú pozornosť potrebám domácich zvierat a snažia sa uspokojiť vo svojom sortimente každú jednu potrebu. Uvedomujú si, že život takýchto spoločníkov je vo veľkej miere závislý len od nás, preto pri výbere vhodnej stravy pre psov na to aj myslite.