Čo všetko potrebujete pri zakladaní s. r. o.?

0
192
Podnikanie
Podnikanie

Spoločnosť s ručením obmedzeným patrí medzi najpopulárnejšie formy podnikania na Slovensku, a to predovšetkým kvôli svojim nesporným výhodám. Pri jej zakladaní je však potrebné podstúpiť niekoľko úkonov, aby ste mohli začať legálne podnikať. Všetko, čo potrebujete urobiť pri zakladaní s. r. o., sa dozviete nižšie.

Spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú poznáte aj pod skratkou s. r. o., je jednou z foriem podnikania na Slovensku a zrejme ide aj o tú najpopulárnejšiu formu vôbec.

S. r. o. ponúka svojim zakladateľom hneď niekoľko výhod, pričom tou najväčšou je zrejme fakt, že spoločníci, teda majitelia spoločnosti, ručia za jej záväzky len do výšky nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri.

Ešte predtým, než môžete výhody tohto typu spoločnosti využívať, predchádza tomu založenie s.r.o., ktoré pozostáva z niekoľkých krokov.

Zakladanie s. r. o. – aký je postup?

Zakladanie s. r. o. má svoje určité pravidlá a pozostáva z niekoľkých krokov.

Dobrou správou je fakt, že väčšinu týchto krokov môžete dnes urobiť online a ušetriť pri tom niekoľko desiatok eur, čím eseročka začína byť čoraz vyhľadávanejšia. Mnohí Slováci tak uprednostňujú podnikanie formou právnickej osoby.

Meno a sídlo spoločnosti

Celý proces začína vymyslením názvu spoločnosti, ktoré by malo odzrkadľovať váš biznis, no zároveň nesmie byť totožné s iným menom spoločnosti.

Ďalším dôležitým krokom je určenie sídla spoločnosti, a teda na akej adrese budeme môcť firmu nájsť a aká adresa bude zapísaná do obchodného registra.

Predmet podnikania

Ďalším krokom je výber predmetu podnikania. V jednoduchosti si vyberiete predmet, čomu sa bude vaša firma venovať. Všetky povolené predmety podnikania nájdete na stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Vytvorenie zakladateľských listín

Tento krok je zrejme tým najzložitejším, keďže vyžaduje vytvorenie zakladateľských listín spoločnosti. Pri firme o počte dvoch a viacerých spoločníkov je potrebné vytvoriť spoločenskú zmluvu. Taktiež je potrebné úradom doložiť vyhlásenie spoločníkov, súhlas vlastníka nehnuteľnosti, vyhlásenie o splatení vkladu a podpisový vzor konateľa.

Spoločníci nesmú mať žiadne dlhy

Pri zakladaní novej s. r. o. je mimoriadne dôležité, aby ani jeden spoločník nemal dlhy na daňovom úrade či sociálnej poisťovni. Majiteľ firmy nesmie mať taktiež žiadnu exekúciu, čo si register preveruje cez verejný register poverení na vykonanie exekúcie.

Získanie oprávnenia, zápis do registra a registrácia na úradoch

Po týchto krokoch vás už čaká len získanie živnostenského oprávnenia, zápis do obchodného registra, ktorý je potrebné urobiť online, registrácia na daňovom úrade a spojazdnenie elektronickej schránky, cez ktorú budete komunikovať so štátnymi úradmi.

Zdroj obrázka:
jamesteohart / Shutterstock.com