Meditácia pre začiatočníkov: Ako vypnúť mozog

0
416
Meditácia v práci
Meditácia v práci

O meditácií, kedy je potrebné a dôležité vypnúť všetky myšlienky, ste už určite počuli. Predstavujete si tiché priestranné nič, čo vám pomôže sústrediť sa. Ale čo, keď to v danom momente jednoducho nejde? Čo keď hluk každodenného života neustále preniká do vašej mysle a nedá vám možnosť naplno sa na relax sústrediť?

Pod vplyvom veľkého stresu a tlaku sa podľa aktuálnych údajov ocitá viac ako 90 % Slovákov, preto je hľadanie vhodných spôsobov relaxácie viac než potrebné. Tu je návod, ako to zvládnuť, aj keď sa necítite práve najlepšie a hlavou vám víri tisíc myšlienok.

Venujte pozornosť svojmu okoliu

Dôležitým tipom pre začiatočníkov v meditácii je vytvorenie pokojného a príjemného prostredia. Stlmte svetlá, nájdite si pohodlné miesto na sedenie a na odstránenie vonkajšieho hluku použite biely šum alebo tichú hudbu. Nikdy sa vám nepodarí dobre meditovať, ak ste chvíľu predtým vykonávali ťažšiu fyzickú záťaž alebo ste konzumovali alkohol ako je napríklad vodka či borovička.

Meditáciou sa predsa rieši nekonečné množstvo problémov, takže ten, kto sa to naučí robiť správne, mu prinesie relaxácia šťastie.

Boj o koncentráciu je predsa neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacieho procesu, ktorého cieľom je naučiť sa regulovať svoje emócie.

Predstavte si, že problém sa vzďaľuje

Ak ste niekedy vyskúšali meditáciu, viete, aká silná môže byť sila fantázie, ktorú môžete využiť na upokojenie. Nadýchnite sa päťkrát a predstavte si, že všetky naliehavé záležitosti alebo všetky denné úzkosti sa s každým jedným nádychom spolu s vami vznášajú ako balón.

Keď sa sústredíte na svoje dýchanie a zbavíte sa úzkosti, začnete sa uvoľňovať. A ak sa tak náhodou nestane, je to normálne! Dôležitou súčasťou meditácie je identifikácia a povedomie o vašich úzkostiach, ktoré vás alebo vaše správanie neovplyvňujú.

Sledujte svoj dych

Na ponorenie sa do meditácie a sústredenia, môžu začiatočníci využiť aj svoj dych. Nakoľko náš mozog neustále pracuje a nedokáže len tak vypnúť, zameranie sa na dýchanie a niektoré jeho relaxačné techniky môže byť užitočné.

Meditácia pre začiatočníkov je ako hľadanie kotvy, bodu, na ktorý môžeme sústrediť našu pozornosť. Ak máte preto pocit, že vaše myšlienky počas meditácie blúdia, zamerajte sa na každý vdych a výdych. To by malo eliminovať akýkoľvek pocit úzkosti a pomôcť vám zostať v pokoji, sústredení a uvoľnení.

V čase meditácie sa aktivuje pravá hemisféra mozgu, ktorá je zodpovedná za fantáziu a kreativitu, za stav šťastia a potešenia. Kľúče k nášmu podvedomiu preto „drží vo svojich rukách“ pravá hemisféra mozgu – suterén, ktorého obsah nevidíme, ale riadi naše reakcie, skutky, rozsudky, rozhodnutia a celý náš život. Ak sa o jej správne aktivovanie pričiníte dobrou meditáciou, uvidíte, že bude lepšie!

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com