Tlačiarne a tonery ako ich nepoznáte

0
164
Tlačiarne a tonery
Tlačiarne a tonery

Veľmi rýchlo po svojom objavení sa tlačiarne a tonery stali kľúčovou súčasťou administratívnych a kancelárskych operácií. Ako u všetkých vynálezov, tak aj vo svete tonerov a tlačiarní sa nájdu pikošky a zaujímavosti – a my sme ich pre vás zozbierali do tohto krátkeho článku.

• Cartridge laserových tlačiarní obsahujú drobné čiastočky plastu. Na rozdiel od atramentu sa toner na papier neaplikuje tlačovými hlavicami. Namiesto toho dochádza pri spojení s papierom k jeho roztaveniu a spojeniu s jeho vláknami. Proces prebieha pri teplote viac ako 200 °C.

• Napriek tomu, že pri tlači sa používajú relatívne vysoké teploty, teplota topenia toneru ako taká nie je vôbec vysoká. V skutočnosti by k topeniu tonera došlo pravdepodobne už vtedy, keď by ste ho držali v rukách. To je aj dôvod, prečo sa na čistenie odevov od tonera neodporúča teplá, ale studená voda.

• Za každou kazetou, ktorú použijete alebo používate, sa istým spôsobom skrývajú asi 4litre ropy. Presne toľko sa jej spotrebuje pri procese výroby a pri preprave tonerov a cartridge-ov z výrobných liniek do obchodov vo vašom meste.

• Premýšľali ste niekedy nad tým koľko energie spotrebuje vaša laserová tlačiareň? No, záleží na tom či je práve činná alebo nie. V aktívnej prevádzke, pri ktorej sú použité napríklad tonery Samsung, spotrebuje až trikrát viac energie ako stolný počítač! Pri nečinnosti je však šetrnejšia a elektriky minie päťkrát menej.

• Vedeli ste, že niektoré fonty boli pomenované podľa ľudí, ktorí ich vytvorili? Typickým príkladom je Garamond, font pomenovaný podľa svojho tvorcu, známeho francúzskeho tlačiara Clauda Garamondeho. Zároveň ide o jeden z najúspornejších fontov – pri tlačení textov napísaných v tomto štýle písma totiž šetríte lacné atramentové kazety, keďže míňate menej farby ako obvykle.