6 spôsob ako zlepšiť hospodárenie s vodou

0
254
Betonova zumpa
Betónová žumpa

Voda patrí k najdôležitejším prírodným zdrojom nevyhnutným pre udržanie života na planéte. Je paradoxné, že podľa Svetového ekonomického fóra je rastúce znečistenie vody hlavným globálnym rizikom pokiaľ ide o ničivý potenciál na spoločnosť. Čo teda robiť, aby sme si pod sebou prestali píliť konár?

Oleje, tuky a mastnotu držte ďalej od drezu

Použitý kuchynský olej, akýkoľvek tuk či mastnota sú serióznym odpadom, preto nepatria do kuchynského drezu. Namiesto si na ne zvoľte samostatnú nádobu a zlikvidujte ich v odpade.

Čo ešte nepatrí do odtoku?

Kontaminované kvapaliny, pilulky, lieky a medikamenty po dobe spotreby tak isto nepatria do odtoku. Veľakrát obsahujú toxické materiály, ktoré kvalite prírodných zdrojov určite neprospievajú. Rešpektujte metódy ich zneškodňovania. Naviac, keď si zaplatíte dovoz žumpy do Nitry či iných miest, iste nebudete chcieť riskovať jej znečistenie takýmto spôsobom.

Nepoužívajte toaletu ako odpadkový kôš

Aj vyvarovanie sa tohto neblahého zvyku môže zlepšiť kvalitu svetových vôd. Veľa ľudí totiž do toalety hádže prachovky, papierový odpad, syntetické materiály (farby) a obaly. A deštruktívne prvky týchto výrobkov môžu nakoniec skončiť v oceánoch či riekach…

„Zelené“ čistenie

Pri čistení zabezpečte čo najekologickejší prístup k veci. To okrem iného znamená minimálne, ideálne žiadne, používanie bielidiel a agresívnych chemických saponátov. Pokiaľ sa dá, použite ocot alebo bezfosfátové prípravky.

Tlak na znížené používanie herbicídov, pesticídov a hnojív

Nadmerné používanie týchto prípravkov vedie k znečisteniu vody, pretože chemikálie v nich obsiahnuté sa dostávajú do podzemných vôd a znižujú ich kvalitu. Aj preto sa vo svete začína tlačiť na používanie organických metód na ochranu plodín proti škodcom.

Inštalujte účinnejšie spotrebiče

V domácnostiach používame niekoľko spotrebičov na sanitárne účely ako umývačky riadu, práčky, toalety či sprchy. Keď budeme trvať na inštalácii modelom šetriacich vodu, zabránime kontaminácii miliónov litrov! Pomôžu aj kvalitné a pevné betónové žumpy, ktoré sú najlepšou prevenciou pred drobnými ekologickými katastrofami.