Aj v dermatológii sa využívajú lasery. Napríklad pri bradaviciach, či mykóze nechtov

0
108
Zdroj obrázku: Alona Siniehina / Shutterstock.com

Keď sa povie laser, množstvo ľudí si spomenie na svoje obľúbené sci-fi filmy. Faktom je, že lasery využívame v rôznych oblastiach. Napríklad aj v dermatológii pri odstraňovaní rôznych kožných problémov. A nemusí ísť o nič nezvyčajné, používajú sa aj pri kožných problémoch, ktoré sú celkom časté.

Bradavice môžu predchádzať vážnym ochoreniam, tak ich neberte na ľahkú váhu

Jedným z nich sú aj bradavice. Väčšinou predstavujú estetický problém a keď sú na zlom mieste, tak môžu prekážať napríklad pri písaní, či pri chôdzi. Dôvod, prečo by ste mali každej bradavici venovať pozornosť lekára a prípadne si ju nechať odstrániť je, že niektoré z nich môžu byť predchodcami závažných ochorení.

A práve pri odstránení bradavíc sa ako jedna z metód používa práve laser. Ním sa bradavica buď vyreže (laserová excízia), alebo sa jej tkanivo vypáli (evaporácia laserom). Či už pôjde o excíziu, alebo evaporáciu, bradavice sa zbavíte jediným rýchlym zákrokom, ktorý sa vykonáva po lokálnom znecitlivení.

Obzvlášť v seniorskom veku sú mykózy veľmi časté

Ďalším pomerne častým ochorením, na ktorého odstránenie je možné použiť aj laser, je mykóza nechtov. Ňou a rôznymi inými mykózami (môže ísť aj o infekciu kože, slizníc, vlasov) trpí až 30 % dospelých a keď sa pozrieme na ľudí starších ako 70 rokov, výskyt mykózy je dokonca 80 %. Príznakmi nechtovej mykózy sú zmena farby nechta, jeho zhrubnutie, olupovanie a vznik neobvyklých rýh, či strata jeho lesku.

Ošetrenie laserom patrí medzi najmodernejšie metódy liečby nechtovej mykózy. Je alternatívou k „tabletkovej“ liečbe, ktorá sa zvyká používať na ťažšie stupne mykózy a ktorá mohla mať negatívne následky na pečeň.

S laserom vám nič podobne nehrozí. Mykotické vlákna v postihnutej nechtovej platničke sa jednoducho „spečú“. Je to bezbolestné, nenáročné a rýchle. A pri odstraňovaní mykózy laserom nie je potrebné ani umŕtvenie.