Ako si vybrať ten najlepší matrac?

0
188
Zdroj obrázku: VGstockstudio / Shutterstock.com

Ak by sme mali určiť, čo najviac vplýva na kvalitu spánku, zrejme by nikto nepochyboval o tom, že je to matrac. Preto by kúpa matraca mala byť sprevádzaná dôkladným výberom, ktorého výsledkom bude ten najvhodnejší matrac pre vás.

Vyberajte si matrac na mieru

Kde však začať? Ak sa jedná o manželskú posteľ, je tu rozhodovanie sa medzi jedným veľkým matracom a dvoma samostatnými. Ak vám ide o to, aby ste vy aj vaša polovička mali čo najlepší spánok, rozhodnite sa pre dva samostatné matrace.

Iste, takéto riešenie bude o trochu drahšie, ale vo výsledku získate dva komfortné matrace na mieru, z ktorých každý bude v maximálnej miere vyhovovať tomu, kto na ňom bude spať. Na to, aký matrac je pre vás vhodný, totižto vplýva viacero faktorov, ktoré sa zvyčajne medzi partnermi líšia. Ktoré sú to?

Začnime vašou hmotnosťou. Tá zohráva veľmi dôležitú úlohu pri výbere matraca. Je to logické, veď ten istý matrac sa inak správa, keď na ňom leží 50 kg osoba a inak, keď si naň ľahne niekto, kto váži 90 kg. V prvom rade by ste si preto mali „vyfiltrovať“ matrace, ktoré sú vhodné pre vašu hmotnosť.

Zvážte svoje preferencie aj prípadné zdravotné problémy

Ďalej je dôležitá preferovaná spánková poloha (ak nejakú máte). Zo zdravotného hľadiska je totižto ideálne spávať na chrbte, ale ak skôr spávate na bruchu, či na boku, ideálny matrac tomu bude prispôsobený.

Keď si zodpoviete tieto dve otázky, mali by ste získať aj predstavu o približnej ideálnej tvrdosti matraca. Tu samozrejme môže zohrať úlohu ešte aj to akú tvrdosť matraca preferujete, veď aj to je dôležité.

V neposlednom rade treba ešte vyriešiť prípadnú potrebu zdravotného matraca. Ak máte problémy s chrbticou, určite si vyberte ortopedický matrac. Taktiež v prípade, že trpíte nadmerným potením, sa zamerajte na zdravotné matrace, ktoré sú ošetrené pred vznikom baktérií.