Ktoré predmety by s nemali umývať v umývačke riadu?

0
217

Umývačka riadu je fajn pomocník v domácnosti, no nie je stavaná na všetky predmety z vašej kuchyne. Ktorým častiam kuchynskej výbavy môže viac ublížiť ako pomôcť?

Ostré nože

V umývačke riadu sa môže ostrie nožov otupiť, takže je lepšie, ak svoje nože budete umývať ručne.

Poškodenie však hrozí nie len ostriu. Ak je rukoväť noža lepená, v umývačke riadu by sa mohla rozpadnúť.

Teflónové hrnce a panvice

Pokiaľ výrobca vyslovene neuvádza, že daný predmet je možné umývať v umývačke riadu, neumiestňujte ho tam. Proces v umývačke môže postupom času poškodiť „povlak“ na hrncoch a panviciach, čo spôsobí, že tento sa počas varenia naruší, odlúpi a stratí svoje vlastnosti (nelepivosť).

Liatina

Liatinové riady by nemali ísť nikdy do umývačky riadu. Trvá totiž dlhý čas, kým sa na liatinovej ploche vytvorí nelepivý povrch – čistiace prostriedky na umývanie riadu by ho mohli odstrániť a ponechať povrch citlivejší voči zhrdzaveniu. Hladké a neabrazívne špongie sú najlepšími čistidlami. Starajte sa o liatinu správne a vydrží aj niekoľko generácií.

Čínsky porcelán s metalickými dekoráciami

Možno je to prekvapivé, ale väčšina porcelánového riadu sa dá v umývačke umyť bez problémov. Nie však nádoby s glazúrou či metalickými dekoráciami, preto ich radšej umývajte ručne, aby ste sa vyhli poškodeniu tejto výzdoby. Majte tiež na pamäti, že jednotlivé kusy riadov by sa pri umývacom cykle mohli otĺcť a nalomiť, preto umývačku plňte dôkladne.

Starožitnosti a iné jemné predmety

Do umývačky riadu nepatria ani jemné a delikátne predmety ako napríklad ručne fúkané sklo či starožitnosti, maľovaná keramika alebo kameninové momenty. Neoceniteľné rodinné dedičstvo preto radšej umývajte ručne.

Tlakové hrnce

V umývačkách riadu nikdy neumývajte vrchnáky tlakových hrncov (vrátane tých, ktoré sa používajú na plynové varné dosky a hrncov vybavených elektronikou), pretože drobné čiastočky potravy by sa mohli dostať a usadiť v poistných ventiloch. Namiesto toho umývajte tlakové hrnce, ich pokrievky a tesnenia ručne v teplej mydlovej vode. Riadne opláchnutie a vysušenie by mala byť samozrejmosť.