Jack Daniel – legenda zhmotnená v každej kvapke

0
190
Jack Daniel
Jack Daniel

Jack Daniel’s je pojem, ktorý nemá ďaleko k tomu stať sa synonymom pre whiskey… Fanúšikovia tohto tekutého pokladu sú verní až za hrob – v prípade Franka Sinatru doslova, s jednou fľaškou sa nechal odoslať na druhú stranu. Kto však bol Jasper „Jack“ Newton Daniel, tvorca legendárneho nápoja? Niektoré fakty o jeho živote dokazujú, že bol presne takým človekom, akého v nás prebúdza jeho veľdielo.

Keď ťa učí duchovný

Jack sa narodil v septembri, no nikto nevie kedy presne. Aj napriek tomu si ho však fanúšikovia na celom svete uctievajú a oslavujú s ním, pre istotu, celý september. Už v útlom detstve utiekol z domu, a preto ho pod svoje ochranné krídla zobral rodinný priateľ, luteránsky kňaz, Dan Call. Práve od neho sa Jack Daniel naučil páliť. Zasväcoval ho do tajomstiev whiskey už od 6 rokov. Nikto presne nevie prečo, ale podľa historiek potreboval asistenta, kým on sám sa venoval …ehm… skúšaniu vzoriek. Iniciatívu musela neskôr prebrať Callova manželka, ktorá postavila v tom čase 13-ročného Jacka pred jasnú životnú voľbu: stane sa kazateľom alebo páleníkom. Keďže Jack vyrastal pri whiskey a kazateľská činnosť znamenala zákaz alkoholu, zvolil si tú zaujímavejšiu životnú dráhu. Najúžasnejšie na Jackovi je to, že nielen počas svojho života, ale hlavne po smrti spája tisíce ľudí rôznych vekových kategórií, pohlavia či životného štýlu. Pre fanúšikov je Jack niečo ako fenomén. A to nie len kvôli histórii, ale najmä kvôli tomu, že tak ako Jack, aj jeho whiskey si žije svoj život. Je jedinečná, ide si svojou cestou a získava si priaznivcov po celom svete už len tým, že je. “ prezrádza Miroslav Slovák, Brand Manager z KOFT, s.r.o.

Dátumy sú pre úradníkov

Jack neznášal, keď sa páleníci pri výrobe whiskey orientovali iba podľa značiek na sude. Namiesto toho zaviedol systém, keď sa vzorky po určitej dobe ochutnávali. Ak bol obsah dobrý a majster ochutnávač, tzv. Master Distiller, ráčil pozdvihnúť pravicu v súhlasnom geste, mohol sa obsah suda stočiť do fliaš. Byť v postavení Master Distiller je snom snáď každého fanúšika Jacka. Nemôže sa ním stať hocikto. Každá whiskey, ktorá sa k nám dostane, musí predtým prejsť kritickým okom a chuťovými pohárikmi zvoleného Master Distillera a jeho tímu školených poradcov a degustátorov. Toto postavenie v Jackovej rodine sa nededí, človek si ho musí zaslúžiť. Fascinuje ma fakt, že za 150 rokov existencie Jack Daniel’s distillery v Lynchburgu svet spoznal 28 amerických prezidentov a 12 pápežov, ale iba 7 mužov s titulom Master Distiller Jack Daniel’s,“ prezrádza ďalej Miroslav KOFT-u.

Tajomná sedmička

Jedna z najväčších záhad obklopujúcich výsledok majstrovstva Jacka Daniela je označenie „No. 7“ na fľašiach. Podľa zlých jazykov to bol počet jeho mileniek. Dobré jazyky však tvrdia, že Jack pri svojej roztržitosti raz zabudol jeden zo sudov na sedem rokov kdesi v priestoroch svojej pálenice. Keď ho našiel a ochutnal obsah, označil si ho sedmičkou. Údajne to tiež mohlo znamenať, že sudy mali byť umiestnené v siedmom vagóne vlaku. Alebo bol Jack jednoducho poverčivý, čo by v tej dobe nebolo nič nezvyčajné.

Švihák Jack

Nie je náhoda, že sa whiskey premenila z nápoja, ktorý prelievali hrdlom divokí americkí hraničiari, na nektár pravých džentlmenov. Leví podiel má na tom práve Jack, ktorý bol známy elegantným šatníkom. Potrpel si na kvalitné, dobre padnúce obleky, ktoré boli neobvyklé aj v jeho časoch. Dnes by sme povedali, že bol trendsetterom. No nebolo to iba v oblečení. Jack obľuboval aj drobný luxus, ako boli vreckové hodinky. Jeho Patek Phillipe z roku 1892 vydražili na prelome letopočtov a dnes spočívajú vo firemnom múzeu v Ženeve.

Malý telom, veľký duchom

Jackov sklon k elegantnej móde zrejme pramenil v jeho výške, či skôr jej absencii. Z výšky 1,63 metra sa naňho skrátka ľahko pozeralo zvrchu. On to prekonal tak, že sa obliekal spôsobom, ktorý nútil okolie úctivo sa klaňať. To dokazuje okrem vkusu aj to, že Jack Daniel bol veľmi dôvtipným mužom, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na jeho značke.

Chodiť do práce skôr sa nevypláca

Jack sa vedel aj pekne rozohniť. To sa mu stalo osudným, keď prišiel jedného dňa priskoro do práce. V kancelárii ešte nikto nebol, dokonca ani jeho synovec Lem Motlow. Ten mal medzi iným na starosti aj každodenné otváranie Jackovho trezoru. Jack si nevedel spomenúť na správnu kombináciu, a keď nedokázal trezor otvoriť, od zlosti doň s nesmiernym zadosťučinením kopol. Zlomil si pritom palec, ktorý sa mu zapálil. Prišiel kvôli tomu o nohu, no infekcia pokračovala ďalej a čoskoro ho pripravila o život. Ironické je, že Jackovi stačilo po zranení ponoriť nohu do tej istej tekutiny, ktorú s takým potešením vyrábal.

Fenoménom aj po smrti

Nebol by to Jack, keby sa aj jeho pamätný hrob niečím nevynímal. Tvorí ho mohutný náhrobný kameň, obklopený 2 bielymi stoličkami. Hovorí sa, že stoličky boli pre miestne dámy, ktoré chodili oplakávať jeho smrť. Dnes je však pamätné miesto jeho posledného odpočinku navštevované najmä fanúšikmi, ktorí sa na stoličkách pri Jackovi fotia. Niektorí si dokonca pripíjajú  priamo nad miestom posledného odpočinku a prvého panáka vylievajú na zem, aby sa aj on trochu potešil zo svojho nápoja… Správny spôsob, ako si uctiť legendu, čo poviete?