TOP 5 zaujímavostí zo sveta tapiet

0
229
Fototapeta Dom v trópoch
Fototapeta Dom v trópoch

Tapety opäť naberajú dych! Táto tradičná interiérová ozdoba zažíva svoju renesanciu, buďte pri tom! Najskôr si ale prečítajte tento článok, ktorý objasňuje históriu, prítomnosť aj budúcnosť tapiet.

• Prvé tapety vznikali v Európe už na začiatku 13.storočia. Boli maľované ručne a zobrazovali populárne ikony svätcov. Tieto tapety zdobili najmä príbytky zbožných ľudí, ale oživili aj bezútešné príbytky chudobných, u ktorých sa tešili popularite aj v priebehu nasledujúcich storočí. Stredná a vyššia trieda obľubovala honosnejšie obloženia stien, napríklad v podobe tapisérií. Moderná doba zase priniesla obľubu v nálepkách https://www.perfektneobrazy.sk/nalepky-na-stenu-do-obyvacky.

• Dva problémy trápili výrobcov tapiet až do polovice devätnásteho storočia. Jedným z nich bol problém výroby dlhých listov papiera pre tlač, druhým problémom bola výroba atraktívnych tapiet za prijateľné sumy. Problém sa podarilo vyriešiť až koncom 19.storočia, kedy papierenský priemysel prišiel s „nekonečným“ papierom, respektíve papierom vyrobeným vo veľmi dlhých pásoch.

Dizajnové fototapety na stenu do bytu sú rozmanité čo do motívov, materiálov aj rozmerov. Dve najbežnejšie miery sú označované ako americká a európska. Americké tapety sú široké 69cm a dlhé zhruba 8,2m, zatiaľ čo európske majú 55cm na šírku a 10m na dĺžku.

Technológie prerazili aj do sveta tapiet. Tapety sa dajú vyrobiť aj pomocou digitálnej atramentovej tlače používajúcej UV žiarenie. Nové typy tapiet, ktoré sú ešte len vo vývoji, by dokonca mali blokovať určité elektromagnetické signály (mobilný telefón, WiFi) v záujme zachovania súkromia. Takéto tapety budú pokryté strieborným atramentom vytvárajúcim kryštáliky, ktoré budú signály blokovať.

• V roku 2012 prišli vedci z Ústavu pevných konštrukcií a technológií konštrukčných materiálov v Karlsruhe s revolučným nápadom – vytvorili tapetu, ktorá podporí steny pri zemetrasení. Tapeta používa výstuž zo sklenených vlákien v niekoľkých smeroch a špeciálne lepidlo, ktoré pri zaschnutí vytvára silné spojenia s murivom.